Skip to content

22 Guilford LaTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Aug 31, 2015

Property Information

Block1619
Lot21
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
28%
Improvement Value:$224,900
72%
Total Assessment$312,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,009+6.7%
2024$10,319+1.2%
2023$10,194+1.9%
2022$10,006+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000

From:

To:

Sq Ft2,341DeedBook 6228, Page 1677Recorded9/17/2015

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 2522, Page 466

Property Built

Built

Year Built: 1973