Skip to content

40 Tanglewood DrTrenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 15, 2010

Property Information

Block1619
Lot55
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,700
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,200
33%
Improvement Value:$170,800
67%
Total Assessment$254,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,951+11.2%
2024$8,046+1.2%
2023$7,949+1.9%
2022$7,803+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$322,000
DeedBook 5644, Page 128

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 3597, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1961