Skip to content

600 Mer-Edinburg Rd

Trenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Sep 14, 2007

Property Information

Block1620
Lot20.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,205
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
39%
Improvement Value:$112,900
61%
Total Assessment$185,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,530+6.7%
2024$6,120+1.2%
2023$6,046+1.9%
2022$5,935+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$280,000
DeedBook 5719, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 4489, Page 198

Property Built

Built

Year Built: 1920