Skip to content

455 Paxson Ave

Trenton, NJ 08690

Last Sale Date
Dec 19, 2003

Property Information

Block1622
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,181
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,500
53%
Improvement Value:$146,600
47%
Total Assessment$309,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,893+6.7%
2024$10,210+1.2%
2023$10,086+6.5%
2022$9,468+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 2584, Page 308