Skip to content

468 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1973

Last Sale Date
May 3, 2010

Property Information

Block1624
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,736
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,600
32%
Improvement Value:$181,900
68%
Total Assessment$267,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+6.9%
2024$8,586+1.3%
2023$8,479+6.7%
2022$7,944+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973