Skip to content

55 Wesleyan DrTrenton, NJ 08690

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block1625
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,341
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,500
29%
Improvement Value:$239,000
71%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,788+6.7%
2024$11,049+1.2%
2023$10,915+6.5%
2022$10,246+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,341DeedBook 6473, Page 1941Recorded2/1/2022

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 6473, Page 1941

Property Sale

SaleMulti
$102,500
DeedBook 2262, Page 768

Property Built

Built

Year Built: 1975