Skip to content

5 Abbott RdTrenton, NJ 08690

Built 1960

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Aug 15, 2000

Property Information

Block1627
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,002
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,300
29%
Improvement Value:$216,000
71%
Total Assessment$306,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,794+6.7%
2024$10,117+1.2%
2023$9,995+6.5%
2022$9,382+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 3890, Page 29

Property Built

Built

Year Built: 1960