Skip to content

450 Paxson Ave

Trenton, NJ 08690

Built 1961

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 23, 1991

Property Information

Block1627
Lot32
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page38

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,272
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
34%
Improvement Value:$169,200
66%
Total Assessment$255,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,993+6.7%
2024$8,429+1.2%
2023$8,327+6.5%
2022$7,817+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2576, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1961