Skip to content

581 Hughes DrTrenton, NJ 08690

Built 1976

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 21, 2014

Property Information

Block1629
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page41

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,752
Acreage3.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,800
36%
Improvement Value:$166,700
64%
Total Assessment$262,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,251+6.7%
2024$8,670+1.2%
2023$8,565+6.5%
2022$8,040+2.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1976