Skip to content

1015 Mer-Edinburg RdTrenton, NJ 08690

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 1980

Property Information

Block1631
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,538
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,300
30%
Improvement Value:$169,400
70%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,268+6.9%
2024$7,733+1.3%
2023$7,637+6.8%
2022$7,153+2.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953