Skip to content

614 Flock RdTrenton, NJ 08690

Built 1977

Last Sale Price
$631,000
Last Sale Date
May 22, 2024

Property Information

Block1631
Lot67
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,700
30%
Improvement Value:$251,100
70%
Total Assessment$358,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,724+6.7%
2024$10,989+1.2%
2023$10,856+6.5%
2022$10,191+2.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$631,000
Sq Ft2,124DeedBook 6558, Page 395Recorded6/4/2024

Property Sale

SaleMulti
$277,500
DeedBook 4139, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$185,000
DeedBook 2359, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1977