Skip to content

299 Whitehead Rd- 1,2,3Trenton, NJ 08619

Built 1980
Commercial

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Oct 19, 2023

Property Information

Block1632
Lot2.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class10
DescriptionUNITS 1,2 & 3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage9,600
Acreage4.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$162,100
26%
Improvement Value:$467,900
74%
Total Assessment$630,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,201+6.7%
2024$20,809+1.2%
2023$20,557-6.3%
2022$21,943-7.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$950,000
Sq Ft9,600DeedBook 6538, Page 1396Recorded10/25/2023

Property Built

Built

Year Built: 1980