Skip to content

2101 E State St - Unit 4Trenton, NJ 08619

Built 1990
Commercial

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 13, 2021

Property Information

Block1643
Lot2.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class10
DescriptionCOM CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,800
16%
Improvement Value:$176,700
84%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,383+6.7%
2024$6,920+7.2%
2023$6,454-6.3%
2022$6,889+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 6465, Page 337Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5783, Page 172

Property Sale

Sale
$650,000
DeedBook 2593, Page 494

Property Built

Built

Year Built: 1990