Skip to content

148 Chinnick AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2014

Property Information

Block1649
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page50

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage907
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$57,000
40%
Improvement Value:$86,500
60%
Total Assessment$143,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,057+6.7%
2024$4,740+1.2%
2023$4,682-6.3%
2022$4,998+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 6097, Page 927

Property Sale

SaleMulti
$58,762
DeedBook 6075, Page 780

Property Sale

SaleMulti
$58,000
DeedBook 4515, Page 80

Property Built

Built

Year Built: 1920