Skip to content

5 Magowan AveTrenton, NJ 08619

Built 1962

Last Sale Price
$127,500
Last Sale Date
Nov 13, 1996

Property Information

Block1651
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page51

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,900
31%
Improvement Value:$126,700
69%
Total Assessment$183,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,470+6.7%
2024$6,064+1.2%
2023$5,991-6.3%
2022$6,395+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$127,500
DeedBook 3139, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1962