Skip to content

31 Sherwood AveTrenton, NJ 08619

Built 1900

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
Apr 30, 2009

Property Information

Block1667
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,651
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
40%
Improvement Value:$122,600
60%
Total Assessment$205,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,238+6.7%
2024$6,784+1.2%
2023$6,702+1.9%
2022$6,579+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$242,500
DeedBook 5997, Page 257

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 5701, Page 209

Property Sale

SaleMulti
$228,000
DeedBook 4751, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook 4276, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1900