Skip to content

298 Regina AveTrenton, NJ 08619

Built 1956

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block1667
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page53

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,238
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$84,500
41%
Improvement Value:$119,200
59%
Total Assessment$203,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,178+6.7%
2024$6,728+1.2%
2023$6,647+1.9%
2022$6,525+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,238DeedBook 6489, Page 597Recorded6/21/2022

Property Sale

SaleMulti
$193,800
DeedBook 4462, Page 217

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 4382, Page 145

Property Sale

SaleMulti
$75,300
DeedBook 2293, Page 794

Property Built

Built

Year Built: 1956