Skip to content

89 Corson AveTrenton, NJ 08619

Built 1943

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Apr 26, 2012

Property Information

Block1668
Lot37
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,322
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
37%
Improvement Value:$139,500
63%
Total Assessment$221,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,806+6.7%
2024$7,316+1.2%
2023$7,228+1.9%
2022$7,095+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$190,000
DeedBook 6147, Page 376

Property Built

Built

Year Built: 1943