Skip to content

115 Corson AveTrenton, NJ 08619

Built 1945

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Aug 4, 2022

Property Information

Block1668
Lot41
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,896
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,000
29%
Improvement Value:$200,800
71%
Total Assessment$282,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,966-2.9%
2024$10,266+24.8%
2023$8,223+1.9%
2022$8,072+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$450,000
Sq Ft1,896DeedBook 6497, Page 1422Recorded8/25/2022

Property Sale

SaleMulti
$161,200
DeedBook 3571, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1945