Skip to content

149 N Hamilton AveTrenton, NJ 08619

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2014

Property Information

Block1675
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,536
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$154,900
66%
Total Assessment$234,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,278+6.7%
2024$7,759+1.2%
2023$7,665+1.9%
2022$7,524+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 2614, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1983