Skip to content

72 Norcross Cir

Trenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 10, 2012

Property Information

Block1680
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,254
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,900
39%
Improvement Value:$125,200
61%
Total Assessment$206,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,263+6.7%
2024$6,807+1.2%
2023$6,725+1.9%
2022$6,601+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 6161, Page 446

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 2987, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1950