Skip to content

3565 E State StTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 19, 2003

Property Information

Block1680
Lot44
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page63

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,761
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
31%
Improvement Value:$168,200
69%
Total Assessment$243,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,592+6.7%
2024$8,053+1.2%
2023$7,955+1.9%
2022$7,809+2.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$119,500
DeedBook 3181, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1950