Skip to content

41 Hillhurst AveTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Sep 28, 2021

Property Information

Block1680
Lot93
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page67

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,403
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$77,200
37%
Improvement Value:$131,400
63%
Total Assessment$208,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,351+6.7%
2024$6,890+1.2%
2023$6,807+1.9%
2022$6,681+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook 6458, Page 1988

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,403DeedBook 6458, Page 1988Recorded10/4/2021

Property Sale

SaleMulti
$970
DeedBook 5857, Page 85

Property Sale

SaleMulti
$274,000
DeedBook 5348, Page 246

Property Sale

SaleMulti
$137,900
DeedBook 3632, Page 245

Property Built

Built

Year Built: 1920