Skip to content

142 Hillhurst AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$125,700
Last Sale Date
Nov 8, 1999

Property Information

Block1684
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page66

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,430
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$78,400
39%
Improvement Value:$122,600
61%
Total Assessment$201,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,083+6.7%
2024$6,639+1.2%
2023$6,559+1.9%
2022$6,438+2.5%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$125,700
DeedBook 3710, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1950