Skip to content

11 Cardinal RdTrenton, NJ 08619

Built 1973

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 5, 2017

Property Information

Block1687
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,846
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,000
26%
Improvement Value:$247,500
74%
Total Assessment$334,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,788+6.7%
2024$11,049+1.2%
2023$10,915+1.9%
2022$10,714+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,846DeedBook 6289, Page 1762Recorded6/22/2017

Property Sale

SaleMulti
$344,900
DeedBook 6054, Page 579

Property Sale

SaleMulti
$332,000
DeedBook 4494, Page 295

Property Sale

SaleMulti
$257,000
DeedBook 3991, Page 251

Property Sale

SaleMulti
$218,000
DeedBook 3033, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1973