Skip to content

36 Mcadoo AveTrenton, NJ 08619

Built 1997
Other Exempt

Last Sale Price
$197,400
Last Sale Date
Dec 29, 1997

Property Information

Block1702
Lot1.04
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,740
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,100
30%
Improvement Value:$190,000
70%
Total Assessment$271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2000$4,760+355.5%
1999$1,045
Property History

Property Sale

Sale
$197,400
DeedBook 3299, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1997