Skip to content

324 Paxson AveTrenton, NJ 08690

Built 1957

Last Sale Price
$158,500
Last Sale Date
Jul 18, 1988

Property Information

Block1717
Lot36
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page77

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
37%
Improvement Value:$161,200
63%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,039+6.7%
2024$8,472+1.2%
2023$8,370+6.5%
2022$7,857+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$158,500
DeedBook 2456, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1957