Skip to content

12 Cardiff LaneTrenton, NJ 08690

Built 1999

Last Sale Price
$542,000
Last Sale Date
Sep 14, 2012

Property Information

Block1724
Lot24.09
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page79

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,933
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$107,500
18%
Improvement Value:$489,000
82%
Total Assessment$596,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,021+6.7%
2024$19,702+1.2%
2023$19,464+6.5%
2022$18,271+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$542,000
DeedBook 6157, Page 304

Property Sale

Sale
$432,480
DeedBook 3559, Page 105

Property Built

Built

Year Built: 1999