Skip to content

179 Applegate DrTrenton, NJ 08690

Built 1972

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Sep 27, 2000

Property Information

Block1725
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1SF G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,120
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$102,600
24%
Improvement Value:$316,200
76%
Total Assessment$418,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,759+6.7%
2024$13,833+1.2%
2023$13,665+6.5%
2022$12,828+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$290,000
DeedBook 3930, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1972