Skip to content

1590 E State StTrenton, NJ 08609

Built 1998

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block1727
Lot14.01
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
23%
Improvement Value:$59,100
77%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+6.7%
2024$2,537+1.2%
2023$2,506-6.3%
2022$2,675+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6354, Page 87Recorded1/4/2019

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,280DeedBook 6182, Page 1338Recorded11/14/2013

Property Sale

Sale
$61,600
DeedBook 3697, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1998