Skip to content

1005 Nottingham WayTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Jan 10, 2014

Property Information

Block1728
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class35
Description2SB G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,700
32%
Improvement Value:$37,500
68%
Total Assessment$55,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,945+23.6%
2024$1,573+1.4%
2023$1,551-7.3%
2022$1,673-10.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$20,000

From:

To:

Sq Ft1,232DeedBook 6186, Page 671Recorded1/15/2014

Property Sale

SaleMulti
$35,000
DeedBook 4847, Page 23

Property Sale

SaleMulti
$1,350,000
DeedBook 4453, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1920