Skip to content

40 N JohnstonTrenton, NJ 08609

Built 1998

Last Sale Price
$127,495
Last Sale Date
Oct 13, 2022

Property Information

Block1729
Lot1.03
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page82

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,280
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,600
31%
Improvement Value:$38,600
69%
Total Assessment$56,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,980+6.7%
2024$1,856+1.2%
2023$1,834-6.3%
2022$1,957+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$127,495
Sq Ft1,280DeedBook 6506, Page 1Recorded11/4/2022

Property Sale

Sale
$58,600
DeedBook 3642, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1998