Skip to content

100 Norway AveTrenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$74,900
Last Sale Date
Jan 4, 2000

Property Information

Block1735
Lot30
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page97

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$24,400
19%
Improvement Value:$102,000
81%
Total Assessment$126,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,454+6.7%
2024$4,175+1.2%
2023$4,124-6.3%
2022$4,403+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$74,900
DeedBook 3743, Page 61

Property Built

Built

Year Built: 1940