Skip to content

249 Woodlawn AveTrenton, NJ 08609

Built 1923

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 3, 2001

Property Information

Block1737
Lot25
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page99

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$19,200
25%
Improvement Value:$57,600
75%
Total Assessment$76,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,706+6.7%
2024$2,537+1.2%
2023$2,506-6.3%
2022$2,675+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$26,500
DeedBook 2097, Page 135

Property Built

Built

Year Built: 1923