Skip to content

1798 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1920

Last Sale Price
$80,500
Last Sale Date
Feb 25, 1994

Property Information

Block1745
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class17
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,168
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$25,100
18%
Improvement Value:$115,300
82%
Total Assessment$140,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,948+6.7%
2024$4,637+1.2%
2023$4,581-6.3%
2022$4,890+2.6%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$80,500
DeedBook 2791, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1920