Skip to content

1848 Greenwood AveTrenton, NJ 08609

Built 1924

Owner
---
Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Sep 17, 2025

Property Information

Block1748
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page100

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,700
19%
Improvement Value:$97,800
81%
Total Assessment$120,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,996+7.1%
2024$3,730+1.3%
2023$3,682-6.7%
2022$3,947+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000
Sq Ft1,888DeedBook 6605, Page 100Recorded10/20/2025

Property Sale

SaleMulti
$73,000
DeedBook 2526, Page 770

Property Built

Built

Year Built: 1924