Skip to content

202 Hollywood DrTrenton, NJ 08609

Built 1940

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 12, 2024

Property Information

Block1756
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page98

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,232
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,500
21%
Improvement Value:$122,000
79%
Total Assessment$153,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,786+6.7%
2024$4,485+1.2%
2023$4,431-6.3%
2022$4,730+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
Sq Ft1,232DeedBook 6560, Page 441Recorded6/26/2024

Property Sale

Sale
$190,000
Sq Ft1,232DeedBook 6532, Page 1506Recorded8/29/2023

Property Sale

SaleMulti
$189,000
DeedBook 5005, Page 142

Property Sale

SaleMulti
$90,500
DeedBook 2828, Page 304

Property Built

Built

Year Built: 1940