Skip to content

1837 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 17, 2012

Property Information

Block1761
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class28
Description2SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,571
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$42,200
28%
Improvement Value:$108,900
72%
Total Assessment$151,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,325+6.7%
2024$4,991+1.2%
2023$4,930-6.3%
2022$5,263+2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$134,900
DeedBook 6128, Page 971

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 5330, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$97,900
DeedBook 3858, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1920