Skip to content

1843 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1940

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Mar 6, 2023

Property Information

Block1761
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page85

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,212
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,200
21%
Improvement Value:$175,000
79%
Total Assessment$220,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,760+6.9%
2024$7,257+1.2%
2023$7,169-6.3%
2022$7,652+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
Sq Ft2,212DeedBook 6518, Page 1702Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 6253, Page 1426Recorded6/24/2016

Property Sale

SaleMulti
$170,000
DeedBook 6114, Page 451

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2485, Page 731

Property Built

Built

Year Built: 1940