Skip to content

405 Buttonwood StTrenton, NJ 08619

Built 1955

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Oct 23, 2019

Property Information

Block1770
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page86

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,991
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
25%
Improvement Value:$157,400
75%
Total Assessment$210,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,432+6.7%
2024$6,966+1.2%
2023$6,882-6.3%
2022$7,346+2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$230,000
Sq Ft1,991DeedBook 6389, Page 1346Recorded12/5/2019

Property Sale

SaleMulti
$287,500
DeedBook 5129, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1955