Skip to content

192 Saybrook Ave

Trenton, NJ 08619

Built 1951

Last Sale Price
$207,500
Last Sale Date
Aug 17, 2015

Property Information

Block1783
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,428
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
34%
Improvement Value:$157,200
66%
Total Assessment$237,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,359+6.7%
2024$7,835+1.2%
2023$7,740+1.9%
2022$7,598+2.5%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$207,500
DeedBook 6226, Page 1811

Property Sale

Sale
$207,500

From:

To:

Sq Ft1,020DeedBook 6226, Page 1811Recorded8/25/2015

Property Sale

SaleMulti
$152,500
DeedBook 4196, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1951