Skip to content

156 Natrona AveTrenton, NJ 08619

Built 1958

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jan 30, 2022

Property Information

Block1783
Lot29
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,120
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$142,300
64%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,834+6.7%
2024$7,343+1.2%
2023$7,254+1.9%
2022$7,120+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,120DeedBook 6475, Page 1571Recorded2/17/2022

Property Sale

SaleMulti
$240,000
DeedBook 6058, Page 535

Property Built

Built

Year Built: 1958