Skip to content

138 Natrona AveTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Oct 13, 2016

Property Information

Block1783
Lot31
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page88

Building Details

Building Class17
Description1S CB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
41%
Improvement Value:$123,000
59%
Total Assessment$208,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+6.7%
2024$6,870+1.2%
2023$6,787+1.9%
2022$6,662+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6265, Page 926Recorded10/18/2016

Property Sale

Sale
$200,420

From:

To:

Sq Ft1,080DeedBook 6229, Page 948Recorded9/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$245,000
DeedBook 5936, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1950