Skip to content

2902 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1928

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
May 14, 2004

Property Information

Block1809
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$66,600
29%
Improvement Value:$164,800
71%
Total Assessment$231,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,155+6.7%
2024$7,643+3.0%
2023$7,423+6.5%
2022$6,968+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$100,000
DeedBook 4811, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1928