Skip to content

2926 Nottingham WayTrenton, NJ 08619

Built 1950

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Sep 8, 1992

Property Information

Block1810
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,975
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$67,500
26%
Improvement Value:$192,100
74%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,148+7.9%
2024$8,479+1.2%
2023$8,376+6.5%
2022$7,863+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 2614, Page 879

Property Built

Built

Year Built: 1950