Skip to content

75 Van Sant DrTrenton, NJ 08690

Built 2005

Last Sale Price
$484,900
Last Sale Date
May 5, 2017

Property Information

Block1816
Lot48.02
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,340
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,000
22%
Improvement Value:$336,800
78%
Total Assessment$431,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,217+6.7%
2024$14,262+1.2%
2023$14,090+6.5%
2022$13,226+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$484,900

From:

To:

Sq Ft3,340DeedBook 6285, Page 1156Recorded5/17/2017

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 5038, Page 72

Property Built

Built

Year Built: 2005