Skip to content

74 Van Sant DrTrenton, NJ 08690

Built 2004

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Aug 15, 2023

Property Information

Block1816
Lot48.06
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page76

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,832
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,300
23%
Improvement Value:$318,300
77%
Total Assessment$413,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,575+6.7%
2024$13,661+1.2%
2023$13,496+6.5%
2022$12,669+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
Sq Ft2,832DeedBook 6531, Page 1167Recorded8/16/2023

Property Sale

Sale
$429,900
DeedBook 4792, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 2004