Skip to content

2235 Wh-Mer RdTrenton, NJ 08619

Built 1986
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Sep 28, 2016

Property Information

Block1819
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page120

Building Details

Building Class10
Description1SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,998
Acreage1.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,000
64%
Improvement Value:$216,000
36%
Total Assessment$600,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,144+6.7%
2024$19,818+1.2%
2023$19,578+6.5%
2022$18,378+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,998DeedBook 6263, Page 1676Recorded10/3/2016

Property Built

Built

Year Built: 1986

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook 2202, Page 140