Skip to content

7 Sheffield RdTrenton, NJ 08619

Built 1980

Last Sale Date
Oct 29, 2008

Property Information

Block1821
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,600
30%
Improvement Value:$190,300
70%
Total Assessment$271,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,582+6.7%
2024$8,981+1.2%
2023$8,872+6.5%
2022$8,328+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1980