Skip to content

243 Trenton AveTrenton, NJ 08619

Built 1970

Last Sale Price
$62,900
Last Sale Date
Oct 12, 1978

Property Information

Block1823
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityHamilton Twp
Tax Map Page92

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,500
29%
Improvement Value:$202,700
71%
Total Assessment$284,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,015+6.7%
2024$9,387+1.2%
2023$9,273+6.5%
2022$8,705+2.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$62,900
DeedBook 2085, Page 643

Property Built

Built

Year Built: 1970